09
Lie
10

Ar bijai kutulio? Ir dar šiek tiek apie juoką bei vitaminus

Kutenimo anatomija

Jeigu net meilės jausmas aprašytas fiziologijos vadovėliuose, nereikia stebėtis, kad ir kutenimas turi fiziologišką apibrėžimą. Iš pradžių kutenimą smegenys priima kaip ataką, padidėja kūno įtampa, raumenų tonusas. Organizmas pasiruošęs gintis. Kai kito žmogaus ranka mus paliečia ir „nedaro nieko blogo“, smegenėlės siunčia signalus, kad „pavojus netikras“. Tokį įtampos atslūgimą mes suprantame kaip kutenimą. Tačiau ne visos kūno vietos yra vienodai jautrios. Juokingiausia būna ten, kur oda ploniausia, lengviausiai sudirginami neuroreceptoriai ir kurios vietos nepratusios prie dažnų lietimų. Tai pažastys, liemuo, pakinkliai ir padai.

Tačiau ne visada toks staigus prisilietimas yra malonus. Kutenimas labai susijęs su emocijomis. Kuo žmogus, kuris kutena, labiau patinka, tuo ir kutenimas malonesnis, o juoko būna daugiau. Kitas pojūtis yra kai pakutenti bando nepažįstamas ar nemėgstamas žmogus. Tokį prisilietimą smegenys registruoja kaip nemalonų. Dėl to senovėje kutenimas ir buvo kankinimo metodu, tačiau mirštama buvo ne nuo juoko, o iš skausmo.

Kodėl negalima pačiam savęs užsikutenti?

Dėl to, kad smegenys dar prieš mums pradedant save kutenti žino, kad nieko blogo sau nepadarytume ir registruoja tai kaip normalų prisilietimą.

Kutenimas. Juokas. Vitaminas C

Maloniausia kutenimo dalis yra juokas. Kodėl juokiamės kai mus kutena? Juokas yra natūrali organizmo reakcija ne tik į juokingas situacijas, bet ir į konfliktines, ar po įveikto pavojaus (kaip minėjau pradžioje). Taigi juokas yra nesąmoningas refleksas. Tiesa, nuo permanentinio juoko priepuolio mus saugo savikontrolė.

Kodėl juoktis yra sveika?

Dažnai girdimas posakis. Jei žiūrėsime iš genezės perspektyvos, tai yra streso nugalėjimo požymis, kuris organizmo suprantamas kaip geros savijautos ženklas. Be to, juokiantis išsiskiria endorfinai (kurie be kita ko, dirgina ir opioidinius receptorius), o dirbantys veido, krūtinės, pilvo raumenys (viso per 80 raumenų!) bei stygos pakelia kraujospūdį bei deguonies kiekį kraujyje. Taigi kaip čiaudėjimas yra dušas, taip juokas yra vidinis masažas kūnui.

Yra ir neigiama juoko pusė. Jei vieni raumenys susitraukia, pvz., kaip diafragma ar mimikos,  apatinės kūno dalies raumenys linkę atsipalaiduoti. Tai kojų raumenys, na ir žinoma, šlapimo pūslės sfinkteris. Iš čia ir žymusis posakis – nejuokink nes prisi****.

Vitamino C mitas

Kartą ir visiems laikams – žmogaus, kaip ir kitų primatų, jūros kiaulyčių ar gyvačių, organizme vitaminas C nesigamina! Juokiantis taip pat. Galbūt tai siejama su tuo, jog vitaminas C asocijuojasi su gera sveikata. Trūkstant vitamino C, t.y. kai jo koncentracija kraujyje yra mažiesnė už 35 mg/dl, pasireiškia hipovitaminozės klinika – prasta nuotaika, mieguistumas, blogiau gyjančios žaizdos ir panašiai. Tiesa, rūkančių, sergančių air nėščių moterų ši riba turi būti aukščiau ir šio vitamino per parą reikia gauti iki 40% daugiau, nes vitaminas C yra antioksidantas, saugantis ląsteles. Dėl normos iki šiol nesutariama. Priklausomai nuo literatūros ji svyruoja nuo 80 iki 150 mg/parai. Pasak Lancet – šiai koncentracijai sumažėjus mažiau 35 mg/dl, mirštamumo rizika padidėja apie 20%.

Juokitės į sveikatą ir valgykit daug juodųjų serbentų bei kopūstų!


21 Responses to “Ar bijai kutulio? Ir dar šiek tiek apie juoką bei vitaminus”


 1. liepos 10, 2010 07:55

  “Jeigu net meilės jausmas aprašytas fiziologijos vadovėliuose“
  O ko čia stebėtis? Meile yra paprasta chemija smegenyse, ir tiek. Ir nuo to ji žavumo nepraranda :)

 2. 4 Giedrius V.
  liepos 10, 2010 18:24

  O galima dirbtinai sukelt ar nutraukt tą cheminę reakciją? Aš apie meilę čia :D

  • 5 nassa
   liepos 10, 2010 19:26

   sukelt gal ir ne, bet nutraukt tai taip, perskeli galvą kaip arbūzą ir nebėr :D
   kažkada vienas dėstytojas juokavo, jog moteris, norinti kad vyras ją pamiltų turėtų pamatuoti jo prolaktino kiekį kraujyje arba slapta duoti oksitocino. Šie skatina prieraišumo jausmą. O tai viena iš meilės sudedamųjų dalių ;]

 3. 6 Giedrius V.
  liepos 10, 2010 22:02

  O be žalos pacientui nutraukt TĄ cheminę reakciją neišeitų? :D O dėl oksitocino ir prolaktino tai taip, bet niekada negali būt tikras dėl prieraišumo jausmo objekto :) Bet čia mes jau alchemija užsiimam :D

  • 7 nassa
   liepos 12, 2010 10:42

   niekada negirdėjau, bet manau kai ištinka asmenybės krizė ar kažkas panašaus gali visko būt. Tačiau apie nutraukimą net nenorėčiau diskutuot. juk tai taip žiauruuuuu! :)

   • 8 Giedrius V.
    liepos 12, 2010 21:42

    Kodėl žiauru? O kaip meilė be atsako ir t.t.? :)

   • 9 nassa
    liepos 13, 2010 12:43

    tokiu atveju rekomenduoju psichoterapiją :D mylėti be atsako nėra taip jau blogai, reikia išmokti su tuo gyvent ir atsirinkti geriausias tokios situacijos savybes ir panaudoti savaip :)

  • 10 Marius
   liepos 12, 2010 20:29

   Antidepresantai turėtų nutraukti :)

 4. 11 ooo
  liepos 12, 2010 02:52

  Kaip gydomas ar kaip vadinasi toks SUTRIKIMAS: žinant, kad juoktis yra sveika (bent iš dalies: seratonino lygiai maloniai nuteikia, stresas mažėja, socializacijos pranašumai etc.), o nesijuoki dėl:
  a) emocijos yra sudėtinė dalis, dėl ko kyla daug probelmų – mažiau emocijų reiškimo būdų, mažiau probelmų. Arba radikaliau – kaip Stalinas ar prieš jį kas sakė – nėra žmogaus nėra problemos. Kur juokas, ten netoli ašaros ar bent jau slogutis.

  b) o taip beveik užmiršti pavyko – gyvenimas ir zebras ir kardiograma ar etc. Juokas/šypsena žvelgiant iš pragmatinės pusės reikalingas rezultatui pasiekti. Nevalingas juokas/šypsena atskira istorija punkte c). O kadangi mes dar kontempliuojam punktą b), tai valingas juokas išeina, skirtas rezultatui pasiekti, o kartu prisitaikymas prie visuomenės normų, idant darniai įsilieti, siekiant tikslų, labai dažnai materialių, finale žinoma.

  c) nevaligai nusijuokiam/šyptelim, kai (neretai) atsitinka nestandartinė/netikėta situacija, kurios mes nenumatėm. Tai čia logiškai, DEDUkciškai pridedant nassaclinics įrašo sakinį “Taigi juokas yra nesąmoningas refleksas“. Išeina juoką galima valdyti, kas yra mano tikslas. Nes žmogui uždarytam kamabary su mikštom sienom, puikios galimybės išgyvent nesijuokus/nesišipsojus. Kas nėra mano tikslas.
  *Nors filosofiškai, juokas yra juokas, o agnostiškai-budistiškai žvelgiant: “As soon as you see something, you already start to intellectualize it. As soon as you intellectualize something, it is no longer what you saw.“

  Kaip vadinasi paciento “ooo“ diagnozė ką prirašiau beveik pusę keturių ryte, perskaitęs per ~ dieną beveik visą nasssaclinics blogą ir susidaręs gerą nuomonę apie autorę? kai žinai, kad juokas visai nieko, bet atsisakai jį naudot ir stegėsi suvaldyti, nors individui tai kenkia sociopatiškai? Atsakymui galima pritemt kokį Freudai su super ego a la auto hypercenzoriumi, kuris baisiai išsikerojęs, bet kadangi Freudas yra ne labai priimtinas, nors pagarba jam, tai belieka:

  -kvailumas?
  -dėmesio stoka?
  -abstrahavimo problemos?
  -apatija?
  -Obsessive–compulsive disorder?
  Jau pasidaviau

  • 12 nassa
   liepos 12, 2010 10:58

   padėsiu pakeisti nuomonę apie autorę. manyčiau kad visi, pabrėžiant abstrahavimo problemas. kartais užtenka mažų dalykų, pvz., įvertinti dantų emalio spalvą. gal tai jis trukdo plačiai nusišypsot?

 5. liepos 12, 2010 13:46

  Nesigamina vitaminas C? Ot pravalas! visą gyvenimą galvojau, kad juoktis sveika, o dabar šitaip nuleisti… Dabar tai tikrai būsiu tikras lietuvis ir nebesijuoksiu, o bambėsiu, skūsiuos, pavydėsiu, nekreipsiu dėmesio į kito bėdą, šaipysiuos iš bet kokios iniciatyvos… Gal kokie vitaminai gaminasi, kai žmogus daro visus čia mano išvardintus lietuviui būdingus veiksmus?..

 6. 17 ooo
  liepos 13, 2010 17:45

  >įvertinti dantų emalio spalvą. gal tai jis trukdo plačiai nusišypsot?

  Nepataikei, bet manau ir nelabai stengtasi taikyti, nes tai tik paprastas internautas-prašalaitis. O parašydamas įrašą tikėjausi štai ko:
  1 Bus kokia baika pusiau rimta (gal grubesnė), tipo tos, kuri ir yra.
  2 Bus paminėta, kad viskas tinka, kas ir buvo.
  3 Galėjo būti paminėta, kad nieks netinka ir rimtai parašyta (atseit juokas tai ir įsiliejimą į sociumą, ir malonių jausmų, ir pritarimo išraiška ir t.t. ir t.t.), bet to mažiausiai tikėjausi. Nes, tamsta specializuojasi ne toj srity, kas ir taip akivaizdu, kadangi minėjau, perskaičiau nemažą dalį tinklaraščio.
  4 Nepatiks filosofiniai skiedalai ar švelniau pliurpalai, nes žmonėm, kurie kažko užsibrėžto stengiasi pasiekti filosofija panaši į akmenį po kaklu, nebent išskirtiniais ir labai retais atvejais.
  5 Nebus jokios diagnozės ar atsakymo, kas būtų netikėta.

  Visiškai sąžiningai.

  • 18 nassa
   liepos 13, 2010 18:14

   iš blogo Jūs daug, gal net per daug tikitės, o tiek daug tikėtis neverta. Aš vis dar laikausi savo nuomonės. Diagnozuoti tikrai nesiimsiu, nes neturiu tam licenzijos :D o be to iš “lapo“ tai daryti būtų ne tik neetiška bet ir tikra beprotystė.

   Meskit Froidą, ir skaitykit Šopenhauerį. Jis labiau nykesnis.

 7. 19 ooo
  liepos 13, 2010 18:42

  Dėl Froido, tai patiko nuomonė vieno neurologo Vilayanur Ramachandran, kad jis, perfrazuojat, užsižaidė su libido. Dėl Šopenhauerio, dėkui jis nepasirodė tiek sąžiningas, kiek Kantas. Tiesa ir Kantas, jau mažai tedomina, nes užteko koncentruotai apie savaitę paskaityti. Patinka ne filosofija, o esminės jos įdėjos, kurias galima taikyti praktikoje. O dėl juoko matyt pats radau, Galvos smegenų žievė ir centrinė nervų sistema skirtinga. Na taip, juk skritingų pastarųjų yra virš 6 milijardų, turiu galvoje hominidų pošeimį (nors klasifikacijos ir keičiasi neretai), kokia (matyt!) yra nassaclinics, eNyu, ooo etc. Nors ir nemanau kad wikipedia yra tas šaltinis, kuris yra labai patikimas, antra vertus nuorodos ir info koncentruotumas žavi. Pagaliau pa’copy’nau į temą, nes kiek gi galima.

  The December 7, 1984 Journal of the American Medical Association describes the neurological causes of laughter as follows:
  “Although there is no known ‘laugh center’ in the brain, its neural mechanism has been the subject of much, albeit inconclusive, speculation. It is evident that its expression depends on neural paths arising in close association with the telencephalic and diencephalic centers concerned with respiration. Wilson considered the mechanism to be in the region of the mesial thalamus, hypothalamus, and subthalamus. Kelly and co-workers, in turn, postulated that the tegmentum near the periaqueductal grey contains the integrating mechanism for emotional expression. Thus, supranuclear pathways, including those from the limbic system that Papez hypothesised to mediate emotional expressions such as laughter, probably come into synaptic relation in the reticular core of the brain stem. So while purely emotional responses such as laughter are mediated by subcortical structures, especially the hypothalamus, and are stereotyped, the cerebral cortex can MODULATE or SUPPRESS them.“

 8. 20 bithuthe
  liepos 23, 2010 23:51

  va va, tai todėl man ir kojos linksta kai kas nors labai prajuokina :D

 9. spalio 22, 2010 18:40

  Dėl to, kad smegenys dar prieš mums pradedant save kutenti žino, kad nieko blogo sau nepadarytume ir registruoja tai kaip normalų prisilietimą.

  Buna ir iseina ;)


Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s


2010 m. liepos mėn.
Pr A T K Pn Š S
« Bir   Spa »
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

last patients

Audrius apie Šiandien prieš 40 metų.. kino…
nassa apie diy: auskarai
Brigita apie diy: auskarai
nassa apie diy: auskarai
Monika apie diy: auskarai
blogeriai.net - Geriausi lietuviški blogai vienoje vietoje

%d bloggers like this: