03
Lie
10

Karštos dienos karštos naktys

Intro

Artėjant karščio bangai reikia pasirūpinti ne tik apsauga nuo karščio ar saulės dienos metu, bet ir naktį, t.y. miegant. Kodėl tai svarbu? Geram nakties poilsiui būtinos komfortiško oro sąlygos. Patalpõs temperatūrai esant didesnei negu 28°C kartu kyla ir kūno temperatūra. Per dieną, kambariui prišilus, naktį miegoti gali būti labai nemalonu ir netgi žalinga sveikatai. Kuo aukštesnė patalpos temperatūra tuo labiau tampame panašūs į šaltakraujus – miegant termoreguliacija nebe tokia aktyvi (žr. paveikslėlį) ir kūno temperatūra kyla. Kuo ji aukštesnė tuo aktyvesnė medžiagų apykaita. Ji kyla iš dalies dėl to, kad didėja fermentų aktyvumas, iš dalies ir dėl to, jog kūnas stengiasi atsivėsinti. To rezultatas – organizmas nepailsi, ryte atsibundame pavargę, nors nueiname miegoti laiku. Nekalbu apie negalėjimą užmigti dėl karščio.

Miegamasis saugus po užuolaidom

Ne kiekvieni namai gali sau leisti oro kondicionierius. Miegamąjį kambarį puikiai apsaugos visą dieną neatidengtos naktinės užuolaidos. Jos sulaikys nemažą dalį saulės spindulių, o vakare, einant gult, nebus taip karšta. Kambario vėdinimas dienos metu, ypač kai karšta prasmės neturi. Pirma – į kambarį pateks ne tik saulės spinduliai, bet ir karštas oras. Antra – dienos metu į kambarius priskrenda įvairių vabzdžių, kurie naktį neduoda ramybės. Dėl to vėdinti kambarį protinga prieš einant miegoti, kai tamsu.

Šiltas dušas

Jokiu būdu ne karštas ar šaltas. Taip sakant – jokių kraštutinumų. Šaltas dušas atvėsins tik keletui minučių, po jo greit suprakaituojama. Be to, kraštutinės temperatūros suaktyvina organizmą, jis pasidaro aktyvus ir miego įžanga gali nusikelti. Dėl to šiltas, kūno temperatūros, dušas yra idealus prieš einant miegoti. Tačiau po dušo nereikėtų šluostytis rankšluosčiu, tai papildomai atvėsins. Papildomai užtemptas mėtų aliejus efektą sustiprins.

Ledas

Žiemą šildanti pūslė vasarą gali ir atvėsinti. Geresniam efektui pilti ledinį vandenį ir trumpam pridėti prie sprando, tarp šlaunų ar sąnarių – kelio ar alkūnės. Tose vietose arti odos praeina venos ir arterijos, kurios atvėsusį kraują išnešioja po visą kūną. Tačiau su tokiu daiktu ant sprando nereikėtų užmigti, nes ryte kankins raumenų skausmas.

Dar vienas būdas vėsiai užmigti – naktinius marškinius laikyti ne po pagalve, o šaldiklyje. Šaltis laikysis ~15 min. Jei kam užmigti reikia ilgiau, šis būdas netinka.

Dar apie naktinius marškinius

Nors vasarą sakoma “drabužiai limpa prie kūno“, nuogam miegoti nereikėtų. Pirma – naktį prakaituojame. Apie pusė litro prakaito neturi kur susigerti, susidarę lašeliai džiūsta bei pradeda vėsinti. Kadangi naktį kūno temperatūra būna žemiausia, toks atvėsimas gali būti jau nebemalonus. Antra – sintetiniai marškiniai leidžia prakaitui „išgaruoti“, o plonas medžiagos sluoksnis labai ir nesušildo. Medvilnė prakaitą sugeria ir jis lieka medžiagoje. Dėl to ji tinkamiausia kitam tikslui.

Kambario drėkinimas

Neblogas būdas atvėsinti patalpą yra drėgno, medvilninio užtiesalo užtempimas ant lango. Kadangi medvilnė gerai sugeria skystį, jis pamažu garuodamas vėsina. Papildomai ant grindų galima pastatyti indų su vandeniu.

Gaiviai įtaigių naktų!

Parengta pagal: wiki & galileo


7 Responses to “Karštos dienos karštos naktys”


 1. 4 liepos, 2010 06:11

  O įtaigumas – čia per kurią vietą?

 2. 3 Giedrius V.
  5 liepos, 2010 19:59

  O čia gal visai į temą būtų priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento informacija kaip elgtis per karščius: http://www.vpgt.lt/index.php?-1041347749
  O čia galėsite rasti karščio indekso (jis parodo realiai jaučiamą oro temperatūrą. Indekso dydis priklauso nuo oro temperatūros ir santykinio drėgnumo) prognozę: http://meteo.lt/karscio_prog.php

 3. 13 liepos, 2010 08:39

  Labai naudinga! Nes šitie karščiai jau praktiškai neįmanomi…

 4. 17 liepos, 2010 20:54

  Koks nuostabus straipsnis!! ;)
  pasinaudosiu..


Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s


2010 m. liepos mėn.
Pr A T K Pn Š S
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

last patients

Audrius apie Šiandien prieš 40 metų.. kino…
nassa apie diy: auskarai
Brigita apie diy: auskarai
nassa apie diy: auskarai
Monika apie diy: auskarai
blogeriai.net - Geriausi lietuviški blogai vienoje vietoje

%d bloggers like this: