26
Rgs
09

trumpai – apie melanomą ir gripą

Šiek tiek naujienų iš įrodymais pagrįstos medicinos fronto.

Šią savaitę dalyvavau konferencijoje, kuri ši dalies faktų naujų nepateikė, tačiau kadangi tai buvo labai koncentruota medžiaga, nutariau esminius aspektus pateikti ir jums.

Profilaktika

Savisaugos specialistai pasakytų “prevencija pirmiausia prasideda galvoje“, ir jie yra visiškai teisūs. Štai kokia galima kiekvieno iš mūsų gyvenimo baigtis (grubiai skaičiuojant):

50% – mirs nuo širdies ir kraujagyslių ligų (miokardo infarktas, insultas, širdies nepakankamumas, etc.)

25% – mirs nuo nelaimingų atsitikimų (avarija, žmogžudystė etc.)

25%  – mirs nuo navikinių ligų

75% galimų mirties atvejų rizikos veiksniai yra modifikuojami – keičiami. Tai yra – rūkymas, antsvoris, mažas judrumas, padidėję kraujo lipidai, nekontroliuojamas kraujospūdis ir pan. Tai reiškia, jog rizikos galima išvengti, sumažinti įvairių veiksnių įtaką sveikatai ir pan.

Apie melanomą

Prie mano jau minėtų profilaktikos programų, išgirdau raginimą tirtis odą dėl galimo odos vėžio – melanomos. Ypač tiems, kurie:

-buvo iki pūslių nudegę dar iki pilnametystės,

-iki 30-ųjų gyvenimo metų lankėsi soliariumuose,

-driba/praleidžia daug laiko ant tiesioginių saulės spindulių. Arba, kaip pasakė dermatologė “Lietuviai, išbėgę į šiltus kraštus, bando pagauti visų metų saulę“.

Paprastai melanoma serga senyvo amžiaus vyrai. Šiuo metu, ypač Lietuvoje padaugėjo sergančių vidutinio amžiaus moterų. Anksti diagnozavus pasveikimo tikimybė beveik lygi 100%.

Šiek tiek apie apsaugą

Norint užtikrinti tinkamą odos apsaugą nuo UV spindulių, reikia laikytis tokių principų:

 • nebūti tiesioginiuose saulės spinduliuose be apsaugos priemonių. Pavojingiausias laikas 11-15 val. Tokiu metu IŠ VISO nepatartina būti saulėje;
 • geriausia apsauga yra drabužiai, galvos apdangalas bei kremai/losjonai/purškikliai nuo saulės. Lietuvoje  dažniausi tipai yra II (šviesi oda, šviesi, rusvi plaukai, žalsvos, gelsvos, pilkos akys) ir III (rusva oda, tamsūs plaukai, dažnai mėlynos, žalios akys). Renkantis apsauginį kremą, reikia rinktis pakankamą pasaugos faktorių, kuris ant pakuotės žymimas SPF (sun protection factor). Šviesios odos ir plaukų turėtojai turėtų rinktis mažiausiai +50 SPF turintį kremą, tamsesniems užtektų ir +30 SPF. TAČIAU – nesvarbu kokios apsaugos kremą pasirinkote, pakartotinai tepti odą reikia kas 2 valandas;
 • moterys/merginos tikriausiai pastebėjo, jog ant kosmetinių pudrų, o ypač kremų jau yra nurodytas SPF kiekis. Tai yra labai gerai, nes jau nuo 20-ies metų odą reikia nuolat drėkinti ir apsaugoti nuo žalingo UV poveikio.
 • visi ant kūno patekę UV spinduliai sumuojasi. Dėl to, kuo daugiau kartų asmuo buvo nudegęs ar lankėsi soliariume/buvo ant atviros saulės – tuo didesnė melanomos rizika;
 • įtartinų apgamėlių apžiūra, šalinimas;
 • labiausiai pažeidžiami vaikai. Dėl to jų negalima iki 3-jų metų laikyti ant tiesioginių saulės spindulių.

Apie gripą

Vokietija jau seniai skelbė, kad meta didžiulius pinigus į profilaktiką nuo naujojo tipo H1N1 viruso. Tuo tikslu bus skiepijami žmonės esantys rizikos grupėje – vyresni nei 60-metų, sergantys tam tikrom ligom, gydymo įstaigų personalas.

Lietuvoje tokios vakcinos nebus. Išliks tik galimybė pasiskiepyti nuo įprasto gripo.

Daugiau šia tema ir nerašysiu, nes visa įmanoma informacija surašyta čia – gripo naujienų centre. Labai geras tinklaraštis – su išsamia info, apžvalgom, nuomonėm ir pan.

Likite sveiki ;]


11 Responses to “trumpai – apie melanomą ir gripą”


 1. 26 rugsėjo, 2009 16:47

  laukiam posto apie tą, kaip ten ją… pamiršau… kur vyrai serga… PROSTATĄ!

 2. 5 Margarinas
  27 rugsėjo, 2009 14:44

  Labai jau išpūstas burbulas yra ta prostata. Taip sako urologai.

  • 6 nassa
   27 rugsėjo, 2009 14:54

   nelyginant, kas jus mokė, p.Margarine :) vis tik jei įtraukta į profilaktinius pasitikrinimus tai kažkiek naudos turi būti iš tų PSA tyrimų.

 3. 12 spalio, 2009 09:24

  Gal žinot kur galima paitikrinti odą nuo melonomos ir odos vėžio. Buvau nuejes pas odos gyditoja tai tik pavarte akis sako cia ne mano kompetencija neturiu nei laiko nei priemoniu ir israse siuntima pas onkologa. O pas koki onkologa eiti tai nezinau…

  • 8 nassa
   12 spalio, 2009 14:51

   bet tai odos gydytojas ir privalo patikrinti. geriausia gauti šeimos gydytojo siuntimą pas dermatologą ir geriausia į Visorius (santariškių klinikų filialas), jeigu Vilniuje žinoma. Dar girdėjau, kad Baltijos-Amerikos klinika gerų aparatų turi bei gedimino pr. 14 geras dermatologoas sėdi.
   Onkologui neturėtų būti laikas, nebent vaizdas toks-> http://media.search.lt/GetFile.php?OID=54173&filetype=3

 4. 5 lapkričio, 2009 23:51

  Turint omenyje fakta, kad tuose pateiktuose skaiciuose nera palikta ne vieno procento galimybei “o gal visgi nemirs“, tai perspekytvos labai aiskios :)

  • 10 nassa
   5 lapkričio, 2009 23:55

   kaip tai nemirs? :) man atrodo, kad visi anksčiau ar vėliau, na.. mirsim
   be to, tu teisi, galėjau parašyt “1% – kita mirties galimybė“, tačiau..


Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s


%d bloggers like this: