21
Rgs
09

jei gali, kraujo duok.. ahaaa!

Pamintijimai (©scania)

Iš tiesų kol vieni apraudoja, kas labiau, kas tik paviršutiniškai, tinklaraščių turinio štilį, kiti gyvena ar bando tai daryti.

Kodėl aš pradėjau tokiu sakiniu? Aš tikiu, kad yra šiokių tokių gyvenimo kokybės pasikeitimų, kai mažai asmenų sugeba ir parašo ką nors įdomau. Tačiau nebūkime parazitais, reikėtų pasiauginti iki simbiozėje gyvenančių lygio.

O dabar norėčiau apie tai, kas yra tikrai svarbu. Tiesiogiai ir netiesiogiai

Be good

begoodTikriausiai esate girdėję apie šį projektą, skatinantį tapti kaulų čiulpų (arba kitaip – kamieninių kraujo ląstelių) donoru. Tiksliau – potencialiu donoru. Tai reiškia, į 7 mėgintuvėlius (tai yra ~30ml) davę kraujo ir užpildę anketą, jūs tarsi sutinkate, jog artimoje ar tolimoje ateityje prireikus (o tai yra kai sutaps tam tikri jūsų kraujo parametrai su sergančio žmogaus kraujo parametrais) jūs galėtumėte būti donoru.

Netiesiogiai

Tikimybė, kad bus surastas negiminingas kaulų čiulpų donoras nėra labai didelė. Tačiau, nors sergančiųjų netiek jau ir daug, o pasiryžusių tapti donorais Lietuvoje skaičius nesiekia net 4 tūkstančių apie 90% ligonių, kuriems gali būti atliktas persodinimas, sulaukia donoro. Tiesa 95% avejų jis yra ne iš Lietuvos.

Netiesioginė pagalba yra solidarumas. Procentinė potencialių donorų išraiškia Lietuvoje panaši kaip Kambodžoje ar kitose Trečio pasaulio šalyse. Na o mes, Europos vidurys.

Registruotis tam, kad turėtume didesnę duomenų bazę, kad reikalui esant būtų iš ko rinktis ir kuo greičiau. Nes dažniausiai perpilti kamienines ląsteles reikia tuojau pat, kai recipientas (ligonis) yra pasiekęs remisiją (po chemoterapijos, kuomet nužudoma visa jo kraujodara – nelieka ne tik vėžinių, bet ir sveikų ląstelių).

Tiesiogiai

Dažniausiai donorais laukiami sveiki vyrai. Ne dėl to, kad slaugutėms smagiau būtų ;], o dėl kelių priežasčių:

tarkim, jeigu donorė yra vos 50kg sverianti “mergaičiukė“, o recipientas (ligonis) apie 80kg ar  net daugiau sveriantis vyras, įsivaizduokit kiek kraujo reikės jai “nuleist“ arba kaulų “išsiurbt“, kad gautum adekvačią dozę kamieninių ląstelių?

ypač gimdžiusių moterų kraujyje, po nėštumo padidėja įvairių antikūnų kiekis, kuris recipientui gali sukelti sunkias komplikacijas (pvz., vieną sunkiausių – transplanto prieš šeimininką sindromą).

Donoru atrinktas pilietis gali rinktis iš dviejų galimybių:

1. Jam bus atliekamas kaulų čiulpų aspirato paėmimas – bendrinėj nejautroj, į klubo kaulus bus duriama adatom ir siurbiami kaulų čiulpai. Tai gali tekti kartoti kelis kartus, ir tai reiškia 4-6 žaizdeles ant užpakalio. Procedūros trukmė ~1 val, o vienintelis blogis, nepatogus sėdėjimas  1-2 dienas ;]

2. Kelias dienas donorui leidžiami kamieninių ląstelių augimą stimuliuojančios medžiagos. Tik prašau, neprisifantazuokit ;] jos timuliuoja tik kraujodarą, nieko daugiau. Tas kelias dienas gali šiek tiek skaudėti galva, dėl padidėjusio tūrio dubens ir kituose kauluose gali būti juntamas šioks toks diskomfotas, bet tai viskas! Nes kraujo ėmimo dieną, visas užaugintas “derlius“ bus iš jūsų paimtas.

Žavesys

O taip jo yra, įsivaizduokit – kažkam jūs galite padovanoti savo kraujo grupę, savo imuninę sistemą ;] recipientas tampa Chimera, kuomet jo kraujodara pamažu tampa jūsiške. Ir tai yra labai geras prognostinis rodiklis.

Žinoma, kartu jūs “padovanojate“ neramią ateitį, su infekcijom, pašaliniais poveikiais ir žinoma blogiausiu – transplanto prieš šeimininką sindromu.

Būnam good?!

p.s. – mano duomenys kraujo banke „tūno“ jau tris metelius


13 Responses to “jei gali, kraujo duok.. ahaaa!”


 1. 1 Oni
  21 rugsėjo, 2009 19:16

  Dieve Dieve, aš jau nuo vasaros pradžios „auginu svorį“, kad tik imtų kas nors iš manęs dalį mano turto. :D

 2. 22 rugsėjo, 2009 01:35

  Seniai galvoj buvo apie tai parašyti. Ir seniai noriu nueiti ir įsirašyti į tą registrą. Galbūt tai bus paskatinimas ;). O dar ir kraujo duoti laikas…

 3. 22 rugsėjo, 2009 04:21

  Ko jau ko tai gyvenime be aukscio dar ziauriai bijau adatu :D
  Bet siaip kraujo klausimu esu ramus, nes maniskis po persirgimo gelta yra absoliuciai niekam tinkamas :)

 4. 22 rugsėjo, 2009 17:00

  Norėjau duot šią vasarą, bet pasakė — kol nepilnametis, tol negali. Nors pačioj svetainėj rašoma, jog su tėvų sutikimu galima. Matyt organizmas dar augantis ir nėra sveika, bet laaaabai norėjau :(.

  Teks laukti dar porą metelių.

 5. 23 rugsėjo, 2009 09:45

  Mano duomenys tai turėtų tūnoti apie 7, dar ėjau su tėvų leidimu. Bet kažkaip spėju, kad tie duomenys buvo pamesti, nes tuo metu kaulų čiulpų donorų sistema buvo netobula. Vis neprisiruošiu pasitikrinti iš naujo.

  • 11 nassa
   25 rugsėjo, 2009 17:16

   aš į tą kraujo centrą parašiau e-meila, tačiau jie man nieko neatsakė. Manau, gali paskambinti pats ir pasiklausti ;] gal teks pakartot. ir tuo pačiu eritrocitų nuleist galėsi. geram tikslui ;]

 6. 25 rugsėjo, 2009 12:22

  Man tai keista kad tampant paprastu kraujo donoru negalima iškarto tapti ir kaulų čiulpų. Kažkoksai nebendravimas tarp organizacijų, aš kas kelis mėnesis vis nešu savo kraują o iš jo paimti tą mažą dalelę ir užregistruoti mane in kaulų čiulpų donorus negali, kažkoks nonsense,

  • 13 nassa
   25 rugsėjo, 2009 17:14

   na kaip, samprotavimas tikrai teisingas ;] tačiau, tik Santariškės registruoja potencialius kaulų čiulpų donorus, nes tikriausiai nustatyti visą leukocitų antigenų tipažą reikia atskiro tyrimo, reagentų ir panašiai. Matyt Lietuvai nėra pigu išlaikyti kelis tokius centrus, kad ir kraujo davimo skyriuose būtų galima tai nustatyti. Tiksliai aš nežinau kodėl.


Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s


%d bloggers like this: