30
Lie
09

Perkvalifikuokime žurnalistus!

Aktyviausiais dabar taip dažnai organizuojamų Burbuliatorių dalyviais turėtų būti žiniasklaidos atstovai. Jie, kaip niekas kitas mėgsta pūsti burbulus – rašyti apie tai, ko neišmano.

Trigeris
Šiuo metu aptarinėjamos aktualiausios sveikatos temos – kiaulių gripo ir soliarumo aukų likimai.

Šiek tiek tiesos apie kiaulių gripą

Kiaulių gripas, yra kaip ir paprastas gripas, kurio epidemijų sulaukiam kasmet. Pasloguojam savaitę ir viskas. Žinoma, kai kam liga komplikuojasi plaučių uždegimu, širdies sutrikimais. Komplikuojasi dėl to, kad virusai, kurie yra negyvi, savo dauginimuisi naudoja gyvas ląsteles (pvz.: žmogaus, kiaulės, anties etc..). Panaudota ląstelė žūva, taip pamažu susidaro iš ląstelių sudaryto audinio defektas. Pirmiausiai nukenčia gleivinės, nes prie jos virusas patenka pirmiausiai. Kai yra defektas iš išorės gali lengviau patekti kitų ligų sukėlėjai (streptokokai, stafilokokai), kurie ir sukelia gripo komplikacijas. Nuo jų galima net numirti. Kiaulų gripo atveju ne išimtis, procesas toks pat.

O dabar faktai kurių žiniasklaida nepasako, arba pasako su savom interpretacijom:

Kiaulų gripo pandemija ypatinga tuo, kad jo sukėlėjas H1N1 subtipo gripas yra nauja genetinė kombinacija sudaryta iš dviejų virusų linijų, t.y. savyje turi ir 1918 metų ir 1977-ųjų gripus sukėlusių virusų genomo. Esminė vieta – keturios viruso kombinacijos. Palyginimui – 1990-aisias atrasats klasikinis kiaulių gripas buvo sukeliamas trijų viruso kombinacijų. Ketvirtoji atrasta tik neseniai, todėl jos nebuvo kasmetinėse vakcinose nuo gripo ir dėl to virusas taip išplito. Ne dėl to, kad būtų labai pavojingas. Na sąlyginai. Be to – vyresni nei 60 metų žmonės šiuo gripu suserga rečiau nes turi imunitetą kai kuriems dabar siaučiančio viruso genomo segmentams, dėl to logiška kodėl vidutinis ligonių amžius 10-16 metų.
Dar vienas mirtingumo sutirštinimas yra tas, kad ši nauja viruso atmaina yra atspari Amantadinui ir Rimantadinui – klasikiniams vaistams nuo gripo.
Bet ir klasikinio gripo metu niekas šiais vaistais nesigydo.

Viruso istorija
Neseniai praūžęs paukščių gripas yra ne kas kitas, kaip tas pats kiaulų gripas, tik kitokiame derinyje. Tarp žmonių-kiaulių-ančių-kalakutų cirkuliuoja vis kitos gripo kombinacijos. Kiaulė “tarnauja“ kaip maišymo indas. Dėl jos gleivėse esančių sialo rūgščių gali patekti du skirtingi virusai, susimaišyti ir išeiti kaip nauja gripo forma.

Profilaktika
yra geriausias būdas nesusirgti. Atostogaujant nebijoti maudytis baseinuose ar jūroje – nes chloras arba, atitinkamai, druska virusus greitai sunaikina. Po abejotino kontakto rankas vandeniu plauti bent 30 sekundžių. Liftuose, viešajam transporte nesilaikyti už turėklų, naudoti servetėles, nesilabinti rankos paspaudimu, o jeigu norit patys čiaudėti – tai daryti į vienkartinę servetėlę, kurią po to išmesti, arba bent jau įprasti kosėti į nugarinę plaštakos pusę. Atostogų metu linksminantis klube nesidalinti gėrimais, neduoti traukti cigaretės, neimti cigarečių iš kitų. Taip pat verta atsiminti, kad virusas pasklinda 1,5 m spinduliu. Ant paviršių gali išbūti max. 48val.

Atrodo juokingai, bet iš Ispanijos ir kitų  šiltų kraštų į vidurio ir rytų Europą grįžta apie 3000 infekuotų poilsiautojų.

Tai yra nesunkios, bet galingos priemonės išvengti taip daug audros sukėlusio gripo. Juokinga darosi, kai paprasto gripo nebijantys žmonės staiga pradeda domėtis kiaulių gripu, kaip visai nauja ir negirdėta liga.


5 Responses to “Perkvalifikuokime žurnalistus!”


 1. 31 liepos, 2009 00:54

  Idomus straipsniukas :)

 2. 31 liepos, 2009 10:12

  kaip žurnalistas, vertęs ir rašęs ne vieną straipsnį šia tema, norėčiau pastebėti, kad nepasakėte esmės: šiam gripui nėra vakcinos. Negana to, ir toji, kuri kuriama, nebus universali – nesaugos nuo paprasto gripo. Taigi teks rinktis, kurio gripo labiau bijai – paprasto, ar “kiaulių“.

  Pvz., aš esu pasiskiepijęs nuo įprasto gripo ir žiemą esu ramus, kad nesusirgsiu. Paskutinį kartą gripu sirgau prieš kelis metus, bet liga truko gal 3-4 dienas. Dėl to, kad esu pasiskiepijęs. Tačiau jei netyčia palaižyčiau turėklą ant kurio kosėjo kiaulių gripu sergantis žmogus, yra tikimybė “atgulti“ ilgėliau ir su didesnėmis komplikacijomis. Taip pat, priklauso, kokios kategorijos kiaulių gripu užsikrėsi – Lietuvoje kol kas visi “lengvieji“.

  Antra, šiuo metu yra vasara. Kiek žmonių vasarą suserga gripu? O kiek žiemą? Tai dabar pabandykite įsivaizduoti, jei šiuo metu juo serga šimtai tūkstančių žmonių, kas bus žiemą?

  Be to, juk ne kasdien PSO skelbia pandemijas? ;)

  • 3 nassa
   31 liepos, 2009 12:07

   Ačiū už komentarą. Dėl vakcinos, galėjau žinoma ir tiesiogiai parašyt. Bet susirgimas ir užsikrėtimas yra du skirtingi dalykai. Tas pat kaip užsikrėsti ŽIV ir po to susirgti AIDS. Serga tai nedaug žmonių, užsikrėtę šimtai tūkstančių.
   Aš asmeniškai žiniasklaidoj pasigendu patarimų kaip išvengti infekcijos, paraginimo skiepintis. Kad atėjus imunitetą silpninančiam periodui būtumėm visi gerai pasikaustę ;]

   • 2 rugpjūčio, 2009 09:49

    žiniasklaidos funkcija yra informuoti, pranešti apie faktą. Įsivaizduok, kaip atrodytų, jei kiekviena 3-4 sakinių žinutė apie kiaulių gripą būtų pratęsta puslapiu informacijos, kaip apsisaugoti nuo jo arba kaip elgtis susirgus? Ir taip aišku: saugotis reikia kaip nuo įprasto gripo (todėl liga ir vadinasi kiaulių gripas), o jei susergi kreipiesi į daktarus.
    O jei jau reikia pranešti, kaip saugotis nuo gripo, tai gal kaskart rašant apie lėktuvo katastrofą pridėti kelis lapus informacijos, kaip elgtis lėktuve? Arba rašant apie automobilių nelaimes paraginti žmones juos prižiūrėti, keisti tepalus, tikrinti padangas, užsisegti saugos diržus….. o rašant apie naują kompiuterių virusą pridėti sąrašą patikimiausių antivirusų ir jų įsigijimo bei įdiegimo instrukcijas?..

 3. 5 nassa
  3 rugpjūčio, 2009 12:38

  na jeigu taip tai:
  iš kur paprastam piliečiui žinoti ko jis nežino? Jeigu visagalė žiniasklaida parašys tris eilutes apie tai, kad virusas išplito ir nė žodžio kaip nuo jo saugotis – tai aš tokių straipsnių, oi – ŽINUČIŲ neskaitysiu. Gerai kad mano studijos ir būsima profesija (ačiū mikrobiologijos dalykui!) leidžia suprasti gripo patogenezę ir priemones kaip nuo jo apsisaugoti.
  Antras dalykas – liga vadinama ne kiaulių gripu o gripo A viruso atmaina -> H1N1
  ir trečia – tik nereikia miksuoti sveikatos dalykų su kompiuterio antivirusinėm programom. Bet aš tokias žurnalistų iniciatyvas visada sveikinau ir sveikinsiu, kai po pateiktos info pridedama ne jų nuomonė o naudingi patarimai


Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s


%d bloggers like this: